Βακτηριακές και μυκητιασικές λοιμώξεις αίματος σε λήπτες μεταμοσχεύσεων στερεών οργάνων: Αποτελέσματα από μια δανική κοόρτη με παρακολούθηση σε εθνικό επίπεδο

Dec 12, 2023

ΑφηρημένηΣτόχοι:Οι λοιμώξεις της κυκλοφορίας του αίματος (BSI) είναι διαδεδομένες μετά από μεταμόσχευση συμπαγών οργάνων (SOT). Σε αυτή τη μελέτη, στοχεύσαμε να διερευνήσουμε τη συχνότητα εμφάνισης και τους παράγοντες κινδύνου για BSI στοΦι5 πρώτα χρόνια μετά τη μεταμόσχευση.Μέθοδοι:Η μελέτη περιελάμβανε 1322 SOT (νεφρό, συκώτι, πνεύμονες και καρδιά) λήπτες που μεταμοσχεύθηκαν από το 2010 έως το 2017 με συνολικά 5616 χρόνια παρακολούθησης. Τα κλινικά χαρακτηριστικά και η μικροβιολογία ελήφθησαν από το Centre of Excellence for Personalized Medicine of Infectious Complications in Immune DeΦιαποθετήριο δεδομένων ciency (PERSIMUNE) με παρακολούθηση σε εθνικό επίπεδο. Η επίπτωση διερευνήθηκε στις διάφορες ομάδες SOT. Οι παράγοντες κινδύνου που σχετίζονται με το BSI αξιολογήθηκαν στη συνδυασμένη ομάδα σε πολυμεταβλητές παλινδρομήσεις Cox ενημερωμένες χρονικά.

Αποτελέσματα:Η σωρευτική επίπτωση τουΦιπρώτο BSI στοΦιτα πρώτα 5 χρόνιαμετά τη μεταμόσχευση διέφερεστις ομάδες SOT με χαμηλότερη συχνότητα σε λήπτες μοσχευμάτων καρδιάς από ό,τι στις άλλες ομάδες SOT (καρδιά: 4,4%, CI 0.0e9,7%, έναντι νεφρού: 24,6%, CI 20,9e28,2%, ήπαρ: 24,7%, CI 19,4e29,9% και πνεύμονας: 19,6%, CI 14,5e24.8%, p <0.001). Ηλικία άνω των 55 ετών (HR 1,71, CI 1,2e2.4, p¼0.002) και υψηλότερη βαθμολογία δείκτη συννοσηρότητας Charlson (αύξηση HR ανά μονάδα: 1,25, CI 1,1e1.4, p<0.001) κατά τη μεταμόσχευση, τρέχουσα λοίμωξη από κυτταρομεγαλοϊό (CMV) (HR 4.5, CI 2.6e7.9, p<0.001) και τρέχουσα λευκοπενία (HR 13.3, CI 3.7e47.9, p<0.001) συσχετίστηκαν όλα με αυξημένο κίνδυνο BSI.

Συμπέρασμα:Σε λήπτες SOT, η συχνότητα εμφάνισης BSI διέφερε ανάλογα με τον τύπο του μεταμοσχευμένου οργάνου. Ο κίνδυνος BSI ήταν υψηλότερος σε ηλικιωμένους λήπτες και σε λήπτες με συννοσηρότητα, τρέχουσα λοίμωξη από CMV ή λευκοπενία. Επομένως, απαιτείται αυξημένη προσοχή στο BSI σε παραλήπτες με αυτά τα χαρακτηριστικά.Dina Leth Møller, Clin Microbiol Infect 2022; 28:391

CISTANCHE EXTRACT WITH 25% ECHINACOSIDE AND 9% ACTEOSIDE

cistanche order

ΕΚΧΥΛΙΣΜΑ ΦΥΤΙΚΟΥ ΚΙΣΤΑΝΧΗΣ ΜΕ 25% ΕΧΙΝΑΚΟΣΙΔΗ ΚΑΙ 9% ΑΚΤΕΟΣΙΔΗ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΦΡΑ


Εισαγωγή Η μεταμόσχευση στερεών οργάνων (SOT) είναι μια καθιερωμένη θεραπεία για ασθενείς με ανεπάρκεια οργάνου τελικού σταδίου [1]. Ωστόσο, η χρήση ανοσοκατασταλτικών φαρμάκων για την πρόληψη και τη θεραπεία της απόρριψης αυξάνει τον κίνδυνο λοιμώξεων σε λήπτες SOT [1]. Οι λοιμώξεις της κυκλοφορίας του αίματος (BSI) είναι διαδεδομένες και σοβαρές επιπλοκές που συμβάλλουν στη θνησιμότητα μετά τη μεταμόσχευση [2e6]. Προηγούμενες μελέτες έχουν δείξει ότι έως και 40% των ληπτών SOT αναπτύσσουν BSI τον πρώτο χρόνο μετά τη μεταμόσχευση [7e10] και οι παράγοντες κινδύνου για BSI περιλαμβάνουν την επαναμεταμόσχευση, τη θεραπεία σε μονάδες εντατικής θεραπείας (ΜΕΘ) και προηγούμενη έκθεση σε αντιβιοτικά ( αναθεωρήθηκε στο [11]).

Η γνώση της σύνθεσης των παθογόνων και των προτύπων αντοχής είναι ζωτικής σημασίας για την εμπειρική θεραπεία και ως εκ τούτου το αποτέλεσμα της BSI [11]. Έχει προταθεί ότι η σύνθεση του παθογόνου ποικίλλει ανάλογα με τον τύπο του μεταμοσχευμένου οργάνου [2]. Ωστόσο, λίγες μελέτες έχουν διερευνήσει τη διακύμανση στη σύνθεση του παθογόνου με την πάροδο του χρόνου μετά τη μεταμόσχευση και δεν έχει επιτευχθεί συναίνεση [3,6,12]. Επιπλέον, η σύνθεση BSI σε λήπτες SOT, γενικά, έχει αλλάξει τις τελευταίες δύο δεκαετίες με μια στροφή προς Gram-αρνητικά βακτήρια, πιθανώς λόγω λιγότερων BSI που σχετίζονται με την κεντρική γραμμή [2,4,13]. Αυτές οι αλλαγές και η ταχεία αύξηση των πολυανθεκτικών οργανισμών (MDRO) [4,9,11], υπογραμμίζουν την ανάγκη για νέες μελέτες της σύνθεσης του παθογόνου σε λήπτες SOT.

Σε αυτήν την προοπτική μελέτη με παρακολούθηση σε εθνικό επίπεδο, στοχεύσαμε να διερευνήσουμε τη συχνότητα εμφάνισης, τη σύνθεση του παθογόνου και τους παράγοντες κινδύνου της BSI κατά το πρώτο έτος και τα πρώτα 5 χρόνια μετά τη μεταμόσχευση σε μια μεγάλη ομάδα ληπτών SOT.

CISTANCHE EXTRACT WITH 25% ECHINACOSIDE AND 9% ACTEOSIDE

Υλικά και μέθοδοι

Σε αυτήν την προοπτική μελέτη, συμπεριλάβαμε ενήλικες λήπτες SOT ενός οργάνου ηλικίας 18 ετών με μεταμόσχευση καρδιάς, πνεύμονα, ήπατος ή νεφρού στο Rigshospitalet, Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της Κοπεγχάγης, Δανία, την περίοδο 1 Ιανουαρίου 2010 έως 31 Δεκεμβρίου 2017. Το Rigshospitalet είναι τριτοβάθμιο νοσοκομείο και ένα εξαιρετικά εξειδικευμένο μεταμοσχευτικό κέντρο. Οι μεταμοσχεύσεις ήπατος και πνευμόνων στη Δανία πραγματοποιούνται αποκλειστικά στο Rigshospitalet και η μελέτη περιελάμβανε το 52% όλων των ληπτών SOT που μεταμοσχεύθηκαν σε εθνικό επίπεδο κατά τη διάρκεια της περιόδου μελέτης [14]. Οι συμμετέχοντες στη μελέτη συμπεριλήφθηκαν από τη κοόρτη της Διαχείρισης Μεταμοσχευτικών Λοιμώξεων σε Συνεργαζόμενα Νοσοκομεία (MATCH) [15].

Τα κλινικά χαρακτηριστικά, συμπεριλαμβανομένων των ειδικών δεδομένων για τη μεταμόσχευση, του δείκτη συννοσηρότητας Charlson (CCI), της βιοχημείας και της μικροβιολογίας ανακτήθηκαν από το αποθετήριο δεδομένων του Κέντρου Αριστείας για την Εξατομικευμένη Ιατρική των Λοιμωδών Επιπλοκών στην Ανοσολογική Ανεπάρκεια (PERSIMUNE) [16]. Τα δεδομένα δημιουργήθηκαν προοπτικά ως μέρος της κλινικής εργασίας και συγχωνεύτηκαν στο αποθετήριο δεδομένων PERSI MUNE. Το αποθετήριο δεδομένων PERSIMUNE περιέχει δεδομένα από κλινικές βάσεις δεδομένων και εθνικά μητρώα, συμπεριλαμβανομένης της Danish Microbiology Database (MiBa), η οποία περιέχει δεδομένα για όλες τις καλλιέργειες αίματος, συμπεριλαμβανομένων των προφίλ αντοχής στα αντιβιοτικά, από όλα τα Τμήματα Κλινικής Μικροβιολογίας στη Δανία με πλήρη κάλυψη από το 2010 [17] . Το τυπικό ανοσοκατασταλτικό σχήμα και η αντιμικροβιακή προφύλαξη που χρησιμοποιούνται μπορούν να φανούν στα συμπληρωματικά υλικά (Κείμενο συμπληρωματικού υλικού S1).

Η ανάκτηση των δεδομένων εγκρίθηκε από την Εθνική Επιτροπή Δεοντολογίας της Έρευνας για την Υγεία (H-170024315) και την Υπηρεσία Προστασίας Δεδομένων (04433, RH-2016-47).

CISTANCHE EXTRACT WITH 25% ECHINACOSIDE AND 9% ACTEOSIDE

Λοιμώξεις του αίματος

Όλες οι αιμοκαλλιέργειες συλλέχθηκαν με κλινική ένδειξη. Οι καλλιέργειες αίματος αναλύθηκαν χρησιμοποιώντας συστήματα μικροβιακής ανίχνευσης είτε BACT/ALERT® (Biomerieux, Marcy l'Etoile, Γαλλία) είτε BACTEC FX® (Becton, Dickinson and Company, Franklin Lakes, USA). Οι BSI ορίστηκαν σύμφωνα με τα κριτήρια των Κέντρων Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (CDC) ως η απομόνωση ενός βακτηριακού ή μυκητιακού παθογόνου από μια καλλιέργεια αίματος, εκτός εάν το παθογόνο μπορεί να θεωρηθεί ως μόλυνση [18]. Οι προσμείξεις αποκλείστηκαν εκτός εάν απομονώθηκαν σε δύο ή περισσότερες ξεχωριστές περιπτώσεις εντός δύο ημερών. Πολλαπλές καλλιέργειες αίματος με το ίδιο παθογόνο θεωρήθηκαν ως μέρος του ίδιου BSI εάν συνέβησαν εντός 14 ημερών μετά την προηγούμενη καλλιέργεια [19].

Μια τροποποιημένη έκδοση των κριτηρίων CDC [19] χρησιμοποιήθηκε για τον ορισμό της δευτερογενούς BSI, όπου η BSI κατηγοριοποιήθηκε ως δευτερεύουσα εάν εμφανίστηκε εντός της δευτερογενούς περιόδου απόδοσης BSI (3 ημέρες πριν από την καλλιέργεια έως 14 ημέρες μετά) μιας καλλιέργειας με το ίδιο παθογόνο (περιλήφθηκαν μόνο καλλιέργειες ούρων με 105 CFU/mL).

Η ομαδοποίηση των βακτηρίων και η ταξινόμηση του MDRO μπορεί να βρεθεί στα συμπληρωματικά υλικά (Κείμενο συμπληρωματικού υλικού S2 και Πίνακας S1 ).


Υπόλοιπες μεταβλητές και ορισμοί

Η βαθμολογία CCI [20] αξιολογήθηκε την ημέρα της μεταμόσχευσης. Η απόλυτη λευκοπενία ορίστηκε ως ο αριθμός λευκών αιμοσφαιρίων (WBC) κάτω από 1 109 /L [21]. Η σχετική λευκοπενία ορίστηκε ως ο αριθμός των λευκοκυττάρων κάτω από 3,5 109 /L ίσος με το χαμηλότερο επίπεδο αναφοράς στο Τμήμα Κλινικής Βιοχημείας μας. Για την αξιολόγηση της λευκοπενίας χρησιμοποιήθηκε το τελευταίο δείγμα αίματος με μέτρηση λευκοκυττάρων πριν από την BSI. Ο κυτταρομεγαλοϊός (CMV) μετρήθηκε στο πλάσμα [15]. Η τρέχουσα μόλυνση από CMV ορίστηκε ως μια τιμή PCR πάνω από 1000 αντίγραφα/mL στο τελευταίο δείγμα αίματος που εξετάστηκε για CMV πριν από την BSI.


Ακολουθω

Όλοι οι λήπτες παρακολουθήθηκαν από την ημερομηνία της μεταμόσχευσης έως την επαναμεταμόσχευση, τον θάνατο ή το τέλος της παρακολούθησης στις 31 Δεκεμβρίου 2018, όποιο από τα δύο ήταν πρώτο. Για να εξασφαλιστεί η δυνατότητα παρακολούθησης τουλάχιστον ενός έτους για όλους τους συμμετέχοντες, η συμπερίληψη σταμάτησε στις 31 Δεκεμβρίου 2017. Τα ποσοστά εμφάνισης BSI και η σύνθεση του παθογόνου αναλύθηκαν σε τέσσερις χρονικές περιόδους μετά τη μεταμόσχευση:<1 month, 2e6 months, 7e12 months and 2e5 years. BSI occurring more than 5 years post-transplantation were not reported.

CISTANCHE EXTRACT WITH 25% ECHINACOSIDE AND 9% ACTEOSIDE

Στατιστική ανάλυση

Οι αναλογίες παρουσιάστηκαν ως ποσοστά και τα συνεχή δεδομένα ως διάμεσοι με διατεταρτημόριο εύρος (IQR). Τα ποσοστά επίπτωσης BSI (IR) υπολογίστηκαν ως ο αριθμός των πρώτων BSI ανά λήπτη ανά άτομο σε κίνδυνο σε μήνες, λογοκρίνοντας την περίοδο παρατήρησης την ημέρα του θανάτου, της επαναμεταμόσχευσης ή στο τέλος της ερευνητικής χρονικής περιόδου για τα τέσσερα διαφορετικά χρονικές περιόδους που διερευνήθηκαν μετά τη μεταμόσχευση. Υπολογίσαμε το 95% CI χρησιμοποιώντας την προσέγγιση του Byar στην κατανομή Poisson. Η 5-ετής σωρευτική επίπτωση της πρώτης BSI υπολογίστηκε χρησιμοποιώντας τον εκτιμητή AaleneJohansen με τον θάνατο και την εκ νέου μεταμόσχευση ως ανταγωνιστικούς κινδύνους. Δοκιμάσαμε τη διαφορά στη αθροιστική επίπτωση μεταξύ των διαφορετικών ομάδων SOT με τη δοκιμή Gray. Ο οριακός μέσος όρος της υποτροπιάζουσας BSI υπολογίστηκε και χρησιμοποιήθηκε περαιτέρω για τον υπολογισμό της πιθανότητας να υπάρχουν δύο ή περισσότερες BSI μετά τη μεταμόσχευση. Οι διαφορές στη σύνθεση του παθογόνου του BSI που στρωματοποιήθηκε από το μεταμοσχευμένο όργανο και τις τέσσερις χρονικές περιόδους μετά τη μεταμόσχευση δοκιμάστηκαν χρησιμοποιώντας ένα τεστ χ-τετράγωνο με επακόλουθη ανάλυση post hoc με διορθώσεις BenjaminieHochberg. Οι παράγοντες κινδύνου για BSI διερευνήθηκαν σε ένα ενημερωμένο μοντέλο πολλαπλών μεταβλητών αναλογικών κινδύνων Cox με επαναμεταμόσχευση, τρέχουσες λοιμώξεις από CMV και τρέχουσα λευκοπενία (απόλυτη ή σχετική) ως εξαρτώμενες από το χρόνο συμμεταβλητές. Το μοντέλο προσαρμόστηκε για την ηλικία, το φύλο και τη βαθμολογία CCI και στρωματοποιήθηκε ανάλογα με τον τύπο της μεταμόσχευσης. Όλες οι αναλύσεις διεξήχθησαν στο στατιστικό λογισμικό R έκδοση 3.6.1 (R Foundation for Statistical Computing, Βιέννη, Αυστρία).


Αποτελέσματα

Χαρακτηριστικά ληπτών και δειγμάτων αίματος Τα χαρακτηριστικά των 1322 δεκτών SOT παρουσιάζονται στον Πίνακα 1. Συνολικά συλλέχθηκαν 13.366 καλλιέργειες αίματος από 1096 λήπτες SOT (83% της κοόρτης) κατά τη διάρκεια της περιόδου μελέτης (Πίνακας 2). Μεταξύ αυτών, 1158 (9%) ήταν θετικές, 11 939 (89%) ήταν αρνητικές και 269 (2%) θεωρήθηκαν ως μόλυνση. Μετά την εφαρμογή των κριτηρίων CDC, βρέθηκαν συνολικά 523 BSI σε 261 (20%) αποδέκτες (Πίνακας 2).

Επίπτωση BSI Το IR του πρώτου BSI για όλους τους λήπτες SOT ήταν υψηλότερο τον πρώτο μήνα μετά τη μεταμόσχευση (IR 6,13, CI 4,88e7,62, ανά 100 λήπτες ανά μήνα) και μειώθηκε σταδιακά καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου έτους μετά τη μεταμόσχευση (IR 1,54, CI 1,25e1,88 και 0,66, CI 0.49e0.86, ανά 100 αποδέκτες ανά μήνα στους 2e6 μήνες και 7e12 μήνες, αντίστοιχα) (Πίνακας 2). Οι IR για όλες τις χρονικές περιόδους φαίνονται στον Πίνακα 2. Η αθροιστική επίπτωση της πρώτης BSI κατά το πρώτο έτος και τα πρώτα 5 χρόνια μετά τη μεταμόσχευση διέφερε ανάλογα με τον τύπο του μεταμοσχευμένου οργάνου (Εικ. 1 και Πίνακας 2) και ήταν σημαντικά χαμηλότερη στην καρδιά ομάδα μεταμόσχευσης από ό,τι στις άλλες ομάδες SOT (συσσωρευμένη επίπτωση στα πρώτα 5 χρόνια μετά τη μεταμόσχευση: καρδιά: 4,4%, CI 0,0e9,7%, έναντι νεφρού: 24,6%, CI 20,9e28,2%, ήπαρ: 24,7%, CI 19,4e29,9% και πνεύμονας: 19,6%, CI 14,5e24,8%, δοκιμή Grays για διαφορές στις σωρευτικές συχνότητες: p<0.001). The pathogen composition in the different SOT groups is shown in Fig. 2 and described including MDRO in the supplementary material (Supplementary material text S3 and Table S2).


Μυκητιακό BSI

Συνολικά 19 μυκητιακές BSI παρατηρήθηκαν σε 17 (1%) λήπτες (5 ({4}}.8%) νεφρούς, 9 (3%) ήπατος και 3 (1%) λήπτες μοσχεύματος πνεύμονα) μετά από διάμεσο 23 ημέρες (IQR 13e106 ημέρες) μετά τη μεταμόσχευση με το Candida albicans να είναι το πιο κοινό είδος (42%). Έντεκα μυκητιακή BSI (58%) ήταν δευτεροπαθής BSI. Μόνο μία ανθεκτική μυκητιακή BSI παρατηρήθηκε με ένα ανθεκτικό στην εχινοκανδίνη Candida glabrata. Παράγοντες κινδύνου για BSI Για να αξιολογήσουμε τους παράγοντες κινδύνου για την ανάπτυξη BSI μετά τη μεταμόσχευση, εφαρμόσαμε ένα μοντέλο αναλογικών κινδύνων Cox που ενημερώθηκε χρονικά (Εικ. 3).

Ηλικία άνω των 55 ετών (HR 1,71, CI 1,2e2,4, p¼0,002) και υψηλότερη βαθμολογία CCI (HR 1,25 ανά 1 βαθμολογία αύξηση, CI 1,1e1,4, p<0.001) at transplantation had higher hazards of developing a BSI compared to younger age and less comorbidity, respectively. Furthermore, current CMV infection with a PCR titre above 1000 copies/mL (HR 4.5, CI 2.6e7.9, p<0.001) and current absolute leucopenia with WBC count below 1  109 /L (HR 13.3, CI 3.7e47.9, p<0.001) after transplantation both increased the hazard for BSI significantly. To further assess current relative leucopenia as a risk factor for BSI, we altered absolute leucopenia to relative leucopenia in the previous model (Supplementary material Fig. S1) and found that relative leucopenia with WBC count below 3.5  109 /L (HR 1.81, CI 1.2e2.98, p¼0.009) likewise increased the hazard for BSI significantly



Υποστήριξη της Wecistanche-Ο μεγαλύτερος εξαγωγέας κιστάνι στην Κίνα:

Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου:wallence.suen@wecistanche.com

Whatsapp/Tel:+86 15292862950


Αγορά για περισσότερες λεπτομέρειες Λεπτομέρειες:

https://www.xjcistanche.com/cistanche-shop

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΦΥΣΙΚΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΧΥΛΙΣΜΑ ΚΙΣΤΑΝΧΗΣ ΜΕ 25% ΕΧΙΝΑΚΟΣΙΔΗ ΚΑΙ 9% ΑΚΤΕΟΣΙΔΗ ΓΙΑ ΛΟΙΜΩΞΗ ΤΩΝ ΝΕΦΡΩΝ





Μπορεί επίσης να σας αρέσει